YAZ AYLARINDA GÖZ SAĞLIĞINA DİKKAT

YAZ AYLARINDA GÖZ SAĞLIĞINA DİKKAT,Göz rahatsızlıkları yaz döneminde artış gösteriyor

YAZ AYLARINDA GÖZ SAĞLIĞINA DİKKAT

17-09-2015
Göz rahatsızlıkları yaz döneminde artış gösteriyor. Bu dönemde özellikle göz yaralanmaları, havuz ve denize girme nedeniyle ortaya çıkabilecek hastalıklar ile ultraviyole ışınlardan gözün korunması gerekiyor.

Ada Göz Dal Merkezi ve Cerrahi Birimi hekimlerinden Op. Dr. Bilge YAMEN özellikle yaz mevsiminde sıkça karşılaşılan rahatsızlıklarla ilgili olarak çeşitli uyarılarda bulunuyor: Yaz mevsiminde polenlerin artması ile vücut alerjilerinin yanı sıra gözde bahar nezlesi meydana geldiğini bunun da sulanma, kaşıntı, ışık rahatsızlığı gibi şikayetleri beraberinde getirdiğini ve görme rahatsızlığının uç noktalara ulaşabildiğini kaydeden Yamen, "Güneşin fazla olduğu yaz döneminde ultraviyole ışınları gözün farklı tabakalarına zarar vermektedir.Bunlardan kaçınmak için de en kolay yol ultrviyole koruyuculu güneş gözlüğü takmaktır. Ancak aldığımız gözlüklerin kalitesini kontrol etmek zordur. Camının kalitesi ve menşei bilinmeyen gözlükler alınmamalıdır.Bunlar gözümüzü hiçbir şekilde korumaz” dedi.

Havuzlardan ve denizden de iki tür sorunun kaynaklandığını belirten Op.Dr. Yamen, suyunda bakteri ve mantarlar bulunan havuzların mikrobik hastalıklara neden olduğunu, aynı sorunun kaplıcalarda da ortaya çıktığını söyledi. Yamen'in verdiği bilgiye göre havuzların neden olduğu bir diğer sorun da fazla miktarda klorlama yapılan havuzlardaki klor, özellikle çocukların kornea tabakalarındaki hücrelere zarar veriyor ve batma, yanma gibi şikayetleri beraberinde getiriyor. Bu yüzden ailelere çocuklarına koruyucu gözlük taktırmaları öneriliyor.