RETİNA BÖLÜMÜ

Retinada meydana gelen her tür hastalığın ve şeker hastalığının göze olan olumsuz etkilerinin...

RETİNA BÖLÜMÜ

Retina Nedir ?

Gözün en içteki tabakasıdır. Beyinden gelen damar ve sinirlerden oluşur. Retina muayenesi yapmak için göz bebeğini  büyüten damlalar damlatılır sonra gözün bu arka tabakası özel mercek ve ışıkla incelenir.

 

 

Retinanın ileri tetkikleri nelerdir ?

-FFA (Göz Anjiyosu ) :  Kol damarından parlak ilaç verilerek retina tabakasının fotoğrafları çekilir. Göz Anjiyosu bir tedavi değildir. Sadece tanı koymak için çekilen bir filmdir.

OCT (Göz Tomografisi ) : Retina tabakasının  belli bir bölümünün ince kesitlerle değerlendirilmesidir. Çekim için ilaca gerek yoktur. Göz bebeği küçük iken de çekilir.

USG (Göz Ultrasonu ) : Retinanın önündeki saydam tabakalarda bozukluktan dolayı retina muayenesi yapılamıyorsa göz ultrasonu yapılır. Bu yöntem retina hakkında kabaca fikir verir.

 

 Şekere bağlı retina hastalığı nedir ?

Şeker hastalığı vücuttaki tüm damarları bozar. Retinadaki damarlarda yapı bozukluğu ve kan akım bozukluğu gelişir. Damarların zayıf yerinden sıvı kaçağı, ödem ve küçük kanamalar olur. Kan akımının olmadığı retina bölgelerinde retina beslenemez ve havasız kalır. Bu bölgelerde istenmeyen yeni damarlar gelişir. Bu damarlar çok zayıftır ve büyük kanamalar yaparlar. Tanı için Ffa ve Oct çekilir.

Şeker hastalığında göz dibi muayenesi : Şeker hastalarının şikayeti olsun olmasın düzenli göz muayenesi olmalıdırlar. Eğer şekere bağlı kanama , sızıntı  yoksa her yıl eğer küçük kanamalar varsa 6 ayda bir muayene gerekir.

 

 

Şekere bağlı Retina hastalığında tedavi :

Lazer Tedavisi : Retina damarlarında kan akım bozukluğundan dolayı beslenemeyen retina alanları lazer ile tedavi edilmezse istenmeyen yeni damarlar oluşur ve büyük kanamalar olur.

Lazer tedavisinin amacı daha iyi bir görme değildir. Var olan görmeyi korumak ,kör olmayı engellemektir.

İğne Tedavisi : Görme merkezine yakın damarlardan damar dışına kaçan sıvı ödem yapar. Bu sıvı görmeyi bozar. Bu sıvıyı kurutmak için iğne ile göze ilaç enjeksiyonu yapılır.

Cerrahi Tedavi : Eğer retina tabakasının görülmesini engelleyecek kadar büyük kanama varsa ve kanama uzun sürmüşse kanamayı temizlemek için ameliyat yapılır.

 

Sarı Nokta Hastalığı Nedir ?

Retina tabakasındaki görme merkezi sarı leke olarak adlandırılır. İleri yaşa bağlı olarak sarı noktanın bozulmasına ‘’Sarı Nokta Hastalığı ‘’ denir. Tanı için Oct ve Ffa çekilir.

 

Kim de Sarı Nokta Hastalığı olur ?

·        İleri Yaşlılarda

·        Ailesinde sarı nokta hastalığı olanlar da

·        Beslenmesi kötü olanlarda

·        Sigara içenlerde

·        Damar Hastalığı olanlarda

 

Sarı Nokta Hastalığının belirtileri nelerdir ?

*Cisimleri kırık ,çarpık veya yamuk görme

* Bakılan yerin ortasında gölge görme

* Yakın görmede ciddi zorlanma

Sarı nokta hastalığı körlük yapmaz. Hastalık sadece merkezi bozduğu için merkezden görüş olmaz ama yanlarda iyi görme devam eder.

 

Sarı Nokta Hastalığının çeşitleri nelerdir ?

Oct çekilerek hangi tip olduğu saptanır.

Kuru tip : En sık görülen tiptir. (%85 ) Bu tipte hastalık çok yavaş ilerler.

Yaş Tip : Nadir görülür. Görme merkezinde kanama ve ödem görülür. Görme birden azalır.

 

Sarı Nokta Hastalığında takip ve tedavi nasıldır ?

Kuru tip sarı nokta hastalığında ilerlemeyi yavaşlatan ,kuru tipten yaş tipe geçişi azaltan vitamin verilir. Kareli kağıt testi ile hastanın kendisi kontrol etmesi söylenir.6 ayda bir göz muayenesi önerilir.

Yaş tip sarı nokta hastalığında bir ay ara ile en az üç kez göz içine iğne ile ilaç verilir. En geç iki ayda bir göz muayenesi önerilir.

 

Gözde ışık çakmaları , uçuşmalar nedir ?Tedavisi nasıldır ?

Gözün en arka retina tabakasının önünde saydam jel tabaka (vitreus ) vardır. Retina tabakası ile jel tabaka gençlerde birbirine yapışıktır. Yaşlanma ile jel tabaka sıvılaşır ve bu iki tabaka birbirinden ayrılır. Buna Vitreus Dekolmanı denir. Bu ayrılma gerçekleşirken karanlıkta ışık çakmaları hissedilir. Ayrılan jel tabakanın gölgesi retina üstüne düşer. Hasta bunu gözde uçuşmalar şeklinde hisseder. Bu Uçuşmaları sineğe, örümcek ağına benzetir.

Bu iki tabakanın ayrılması doğal bir süreçtir ve çoğu zaman göze herhangi bir zarar vermez, tedavi gerektirmez.

Bazen bu ayrılma sırasında retina da yırtık oluşabilir. Yırtığın etrafına lazer tedavisi yapılır. Lazer yapılmazsa yırtık büyüyüp retina tabakasını yerinden ayırır( Retina Dekolmanı ) Bu ciddi bir durumdur ve mutlaka ameliyat gerektirir.

KUŞADASINDA

GÖZ HASTALIKLARINDA İLK ADRESİNİZ

SİZİN İÇİN BURADAYIZ

Kısa açıklama Kısa açıklama Kısa açıklama

ÖNCE GÖZ SAĞLIĞI

Kısa açıklama Kısa açıklama Kısa açıklama

GÖZÜNÜZÜN SAĞLIĞI İÇİN BİZE SORUN

Özel Adagöz Tıp Merkezi